Paznokcie do Ciebie mówią. Zobacz, co oznaczają ich różne kolory

Paznokcie do Ciebie mówią. Zobacz, co oznaczają ich różne kolory

Dla wielu osób zmieniające się paznokcie są tylko problemem estetycznym, to znaczy powodującym problem z zakryciem ich przed wścibskimi oczami, zwłaszcza w upalne lato. Ale różne kolory, które mogą pojawiać się na tej części Twoich stóp czy dłoni, to sygnał, by odczytać to, co się dzieje nie tylko z nimi samymi, ale i z całym Twoim organizmem. Jak zrozumieć przekaz od paznokci?

Idealny model paznokci

Muszą być gładkie, lśniące, w kolorze cielistym, z białawym zakończeniem przy palcach. Tak naprawdę to właśnie w ten sposób powinny wyglądać paznokcie, jeśli zależy Ci na tym, by były zdrowe. Jeśli na nogach lub rękach masz właśnie takie, to możesz być pewny, że dobrze je odżywiasz oraz niczego nie potrzebują.

Białe plamki na Twoich paznokciach

To dość standardowy wygląd naszych płytek paznokciowych. Niejedna osoba zaobserwowała u siebie drobne, nieregularne białe plamki, które pojawiają się mniej więcej w połowie paznokcia właściwego. Dlaczego? Powodów może być kilka, ale najczęściej jest to awitaminoza. To bardzo mało istotny sygnał, który nie pokazuje zbyt wiele. Może chodzić o brak cynku czy żelaza, ale najczęściej bardzo łatwo je wyeliminować – na przykład zmieniając dietę. Dopiero gdy suplementacja i zmiany w diecie nie pomagają, warto udać się do dermatologa.

Żółty kolor – duży problem?

Czasami nasze paznokcie zmieniają kolor i ni z tego, ni z owego stają się żółte albo mają żółte pasy i plamy. Nie da się od razu określić, co dokładnie chcą zakomunikować. Jeśli ślady pojawiają się na palcu wskazującym i środkowym, to może być po prostu problem palacza. Jeśli jednak nie palisz, może być to związane z odkładaniem się bilirubiny. Jednak zwykle będzie to miało także odzwierciedlenie na całej skórze. Najczęściej powodem jest skutek uboczny przyjmowania danego leku, a czasami zbyt częste malowanie paznokci i obecność barwnika w nietypowym stężeniu.

Trzy kolory. Brązowy, niebieski i czarny

Czasami mamy do czynienia z wykwitem kolorystycznym przypominający niebieski, fioletowy, brązowy i czarny. Najczęściej paznokcie przechodzą prze te różne kolory i dzieje się tak po uderzeniu czy silnym nacisku. Jeśli jednak kolor utrzymuje się, gdy paznokieć odrasta albo nie zauważyłaś żadnego uderzenia w ostatnim czasie, warto się zainteresować bliżej. Brązowy może być skrajnym znakiem anemii czy bulimii. Z kolei czarny może być sygnałem do zmartwień i obserwacji. Czasami tak właśnie wygląda nowotwór skóry – czerniak. Z kolei niebieski oznaczać może obecność toksycznej substancji w organizmie i najczęściej pojawia się u osób przyjmujących leki. Trzeba się wówczas szybko skonsultować z lekarzem.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Krem pod oczy – co o nim wiemy?

Krem pod oczy – co o nim wiemy?

Jak wzmocnić włosy jesienią?

Jak wzmocnić włosy jesienią?

Zadbaj o siebie z nowościami OnlyBio!

Zadbaj o siebie z nowościami OnlyBio!

Jesienna pielęgnacja z rokitnikiem w roli głównej

Jesienna pielęgnacja z rokitnikiem w roli głównej

No Comment

Dodaj komentarz