Ćwiczenia w domu i w przestrzeni miejskiej? Korzystaj z kalisteniki
Okres pandemii to czas, w którym siłownie były zamknięte, a przebywanie w przestrzeni publicznej raczej nie było możliwe. Oczywiście dziś wiele się zmieniło, jednak jedno pozostaje niezmienne – ćwiczenia dalej możesz wykonywać we własnych czterech ścianach i nie przepłacać za siłownię. W jaki sposób? Z pomocą kalisteniki!
Kalistenika? Co to właściwie jest?
Dla wielu dużą przeszkodą było to, że nie mieli różnych narzędzi, które są dostępne choćby na siłowni. To jednak tylko wymówka, bo tak naprawdę bardzo łatwo znaleźć sposób na ćwiczenia we własnym domu i ze sobą. Większość z nich wykonuje się z własnym ciałem, a dokładniej zgodnie z zasadami kalisteniki. Co to takiego?
Kalistenika to ćwiczenie z własną masą ciała. Tak więc właściwie nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt, a samo słowo pochodzi z greki, gdzie kálos to piękno, a sthénos to moc. Co jednak najważniejsze w przypadku kalisteniki – każdy może ćwiczyć. Dzięki temu są to ćwiczenia doskonale dopasowane zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet. To najlepszy możliwy sposób na aktywność we własnym domu.
Jakie ćwiczenia kalisteniczne są najbardziej skuteczne?
Najpopularniejszym ćwiczeniem z kalisteniki jest pompka. Polega na opuszczeniu ciała na rękach, z nogami wyprostowanymi w tył i złączonymi. Ręce powinny znajdować się na linii barków, dość szeroko. Im szerzej, tym większa praca w podniesieniu ciała. Trzeba pamiętać, że klatka piersiowa, kolana i kręgosłup muszą być proste, a ziemi dotykają tylko dłonie oraz pace u stóp. Jest wiele wariantów pompek, w których opuszczamy się jedną ręką lub po wykonaniu jednej odciągamy dodatkowo rękę do klatki piersiowej, by wzmocnić efekt.
Oprócz tego warto także pamiętać o takich ćwiczeniach jak deska i jej mnóstwo odłamów oraz o dipach i mostkach oraz elementach rozciągających. To tylko część ćwiczeń i to te bardzo ogólne. Wszystkie bowiem mogą mieć bardzo wiele rodzajów i być wzbogacane na wiele sposobów. Nudy nie będzie!
Jak zacząć ćwiczyć i o czym pamiętać?
Zanim zaczniesz, przygotuj sobie wolne miejsce oraz wodę. Musisz pić. Ważne jest także oddychanie, bo bez niego nie ma możliwości na napowietrzenie mięśni oraz ich prawidłowe funkcjonowanie. Do tego trzeba pamiętać o tym, by nie zrażać się na początku i robić o jedno powtórzenie więcej, niż wydaje się, że można. Początkowo treningi z własnym ciałem będą niezwykle wymagające, ale już po kilku razach przestaną sprawiać tak wielki trudności i wówczas trzeba zadbać o urozmaicenia. Warto jednak postarać się, by ciało zaczęło właściwie funkcjonować.
No Comment