Wybieramy kosiarkę do przydomowego ogrodu. Jaką kupić?

Wybieramy kosiarkę do przydomowego ogrodu. Jaką kupić?

Sezon na koszenie trwa, więc patrząc na przydomowy ogródek i dostrzegając coraz wyższą trawę za oknem, warto pomyśleć, czym się jej pozbędziesz. Nowa kosiarka to urządzenie, które pozwoli Ci łatwiej, sprawniej i szybciej wykosić każdą przestrzeń. Oczywiście to także wydatek, dlatego warto dopasować model, do potrzeb i możliwości.

Co powinno najbardziej wpływać na wybór?

Wybór jest przeogromny i dlatego najważniejsze to wiedzieć, na co się zdecydować. Kosiarki różnią się od siebie wielkością, funkcjonalnością, rodzajem silnika oraz napędu. Te wszystkie parametry trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chce się wybrać właściwy model. Jednak najważniejsze jest dopasowanie jej do własnych potrzeb. Jeśli masz mały trawnik przydomowy, to nie ma sensu kupować dużej, mocnej kosiarki spalinowej. Będzie od razu o wiele trudniejsza w manewrowaniu, a do tego droższa w eksploatacji. Ale jeśli nie masz łatwej dostępu do kabla elektrycznego, to kosiarka spalinowa jest wymogiem koniecznym.

Kosiarka czy może podkaszarka?

Oprócz kosiarek, które są wybierane zdecydowanie najczęściej, są także podkaszarki, które w niektórych sytuacjach sprawdzają się o wiele lepiej. Otóż, jeśli chodzi o mniejsze ogrody, w których masz bardzo dużo rabat i klombów, a rośliny są posadowione dość blisko siebie, kosiarka, nawet mała, elektryczna, nie będzie w stanie dobrze wykosić. W takiej sytuacji potrzeba Ci podkaszarki, która jest praktyczna w miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Podkaszarka ogrodowa sprawdzi się także wszędzie tam, gdzie trawa urosła już za bardzo i nie ma możliwości, by przejechać przez nią kosiarką. Podkaszarka wymaga jednak siły i wprawy i bardzo łatwo nią zniszczyć ciężką pracę w ogrodzie.

Bębnowa, rotacyjna, listwowa

Obok wyboru typowo funkcjonalnego, masz także możliwość zdecydowania się na kosiarkę o odpowiednim rodzaju noży tnących. Równe i precyzyjne cięcie to przede wszystkim domena kosiarek bębnowych. Mają one noże osadzone na bębnie, mogą kosić bardzo nisko i najlepiej sprawdzają się przy trawnikach dekoracyjnych. Bardziej wyrośnięta u rzadko koszona trawa albo taka, która rośnie na dość nierównym gruncie wymaga czegoś innego i tu warto postawić na kosiarkę rotacyjną. Taki mechanizm to kilka płaskich, profilowanych noży obracających się wokół osi pionowej. Są jeszcze kosiarki listwowe, które jednak są wykorzystywane głównie do porządkowania nieużytków, dlatego raczej używa się ich sporadycznie lub jako wspomaganie do klasycznie działającej kosiarki bębnowej czy rotacyjnej.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

Co wpływa na trwałość prześcieradeł bawełnianych?

Co wpływa na trwałość prześcieradeł bawełnianych?

No Comment

Dodaj komentarz