Zadbaj o piękne oświetlenie swojego ogrodu! Jakie lampy wybrać?

Zadbaj o piękne oświetlenie swojego ogrodu! Jakie lampy wybrać?

Kiedy urządzasz ogród, na początku myślisz o trawniku, drzewach czy krzewach. Liczysz na to, że klomby będą pięknie wyglądały, a Ty zachwycisz się kolejnymi pięknymi rabatami. Ale gdy już to wszystko zgromadzisz, zobaczysz, że brakuje Ci jednego, ale bardzo znaczącego elementu – oświetlenia, które to wszystko podkreśli.

Gdzie najczęściej montuje się ogrodowe oświetlenie?

Istotą organizacji oświetlenia ogrodowego jest przede wszystkim wskazanie drogi. To pierwsza i najczęściej najważniejsza funkcja. Dlatego bardzo chętnie wybieramy oświetlenie stojące tuż przy ścieżkach czy wzdłuż podjazdu. Drugim miejscem, w którym na pewno pojawi się oświetlenie, jest taras czy balkon. Tutaj jednak nie zawsze wynika to z potrzeby doświetlenia przestrzeni, a z wytworzenia niezwykłego klimatu. Jedno wiąże się z drugim, ale nie dominuje, więc w tym aspekcie możesz poszaleć i znaleźć coś, co pięknie wygląda, ale nie doświetla tarasu czy balkonu. Ma więc bardziej funkcję estetyczną.

Jak oświetlić wejście na posesję czy podjazd?

Pierwsza kategoria oświetlenia to to, które zobaczysz po wejściu na działkę oraz wzdłuż podjazdu. Ma ono być funkcjonalne – oświetla drogę do domu czy garażu i wskazuje drogę. Może także podkreślać charakter ogrodu. Masz więc dwie możliwości. Pierwsza to klasyczne słupki świecące, które stawiasz blisko ścieżki czy podjazdu. Mają wysokość od 105 cm. Bardziej rzucają się w oczy w dzień. Druga możliwość to lampy wpuszczane w podłoże. Mogą delikatnie z niego wystawać lub całkiem być w nim zanurzone. Ich wybór zależy od rodzaju światła i jego kierunku, które wybierzesz.

Taras w pełnym słońcu

Taka powierzchnia jak taras nie zawsze musi być doskonale doświetlona. Chodzi o rozjaśnienie przestrzeni oraz dodanie klimatu, a także podkreślenie charakteru miejsca. W takim wypadku masz dwie możliwości. Albo wybierzesz delikatne, nierzucające się w oczy kinkiety ze światłem słabym, ciemnym, lekkim, albo zdecydujesz się na lampy stojące, które często przybierają formy ozdób, jak wazony, kule czy walce. W ten sposób łatwo wpasujesz oświetlenie tarasowe w przestrzeń, którą dysponujesz, a jednocześnie nie będziesz miał przeświadczenia zmarnowanego miejsca i oświetlenie jeszcze na coś się przyda.

Taras, ścieżka, podjazd – wszędzie możesz grać światłem!

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego oświetlenia do ogrodu to nie tylko piękniejsza przestrzeń i lepsze podkreślenie zjawiskowości kwiatów, krzewów i klombów czy rabat, ale także funkcjonalne oświetlenie domu czy dojścia do niego.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

W jakich miejscach sprawdzi się mgła wodna?

W jakich miejscach sprawdzi się mgła wodna?

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

No Comment

Dodaj komentarz