Wielka historia popularnego swetra

Wielka historia popularnego swetra

Sweter to jeden z najpopularniejszych rodzajów ubrań, który może być noszony zarówno przez dzieci, jak i dorosłych; przez kobiety, jak i przez mężczyzn. To odzież wierzchnia, która występuje w wielu rodzajach i krojach, ale świetnie sprawdza się na różne okazje – i te codzienne, i te bardziej oficjalne. Bez wynalezienia swetra ludzkość i jej moda nie byłyby takie same. A co Ty wiesz o swetrach?

Czym jest sweter, czyli zajrzyjmy do definicji

Sweter to rodzaj odzieży – banał, truizm, oczywistość. Ale już to, że jest najczęściej dziany i używany w chłodniejszych okresach do przykrycia górnej części ciała, tj. tułów i dłonie – jak precyzuje twórca definicji słownikowej – może kogoś zaskoczyć. No dobrze, nie może, o swetrze każdy wie wszystko, bo jest to bardzo popularny rodzaj ubrania. Wiesz też na pewno, że rodzaj swetra zakrywającego szyję nazywa się golfem, a także to, że mogą być monochromatyczne lub wielokolorowe, z wzorami lub bez. Jak czytamy w definicji swetry służą do izolacji ciała, a nie do ochrony przed wiatrem i deszczem. Sweter może być albo pulowerem, czyli wkładany przez głowę, albo otwartym kardiganem.

Jak powstał pierwszy sweter?

Ciepłe ubrania dziewiarskie były już używane w starożytnych Chinach i Mezopotamii, zwłaszcza jako bielizna i skarpetki. W starożytności ludzie w Europie zaczęli nosić cienkie dzianinowe bluzki podobne do dzisiejszych swetrów. Sam sweter został rozpowszechniony dopiero w latach dwudziestych XX wieku dzięki wynalezieniu maszyny dziewiarskiej. Co ciekawe pierwotnie była to tylko męska odzież, a panowie w swetrach uprawiali głównie sport. Jednak tylko do czasów Coco Chanel, która zadbała o to, by kobiety również mogły ubierać się w ten sposób i tak już zostało.

Wzrost znaczenia swetrów w XX wieku

Popularność swetrów gwałtownie wzrosła od lat 30. XX wieku, a z powodu kryzysu gospodarczego i późniejszej II wojny światowej niemalże każdy nosił coś na kształt tej odzieży, bo była praktyczna i wygodna. Po drugiej wojnie światowej pojawiło się wiele nowych tkanin i kolorów, na które ludzie zareagowali optymistycznie i znacząco zwiększył się popyt. W latach 80. i 90. stare znoszone swetry stały się modne, w tym samym czasie pojawiły się modele swetrowych sukienek, zwłaszcza, gdy sportowe znaczenie swetra wyparła bluza.

Dziś to ubiór tani i używany przy ognisku, na wycieczkę, jako ubranie codzienne do biura oraz w zestawieniu z koszulą i krawatem jako element stylu bardziej eleganckiego. Nie da się ukryć, że dzianinowe swetry to jeden ze współczesnych krzyków mody i symbol kobiecej siły i niezależności.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Z jakich materiałów warto wybierać spodnie męskie?

Z jakich materiałów warto wybierać spodnie męskie?

Niskie glany – jak je stylizować?

Niskie glany – jak je stylizować?

Czym różnią się buty dziecięce od obuwia dla dorosłych?

Czym różnią się buty dziecięce od obuwia dla dorosłych?

Jak dobrze dopasować garnitur?

Jak dobrze dopasować garnitur?

No Comment

Dodaj komentarz