Wielka historia popularnego swetra

Wielka historia popularnego swetra

Sweter to jeden z najpopularniejszych rodzajów ubrań, który może być noszony zarówno przez dzieci, jak i dorosłych; przez kobiety, jak i przez mężczyzn. To odzież wierzchnia, która występuje w wielu rodzajach i krojach, ale świetnie sprawdza się na różne okazje – i te codzienne, i te bardziej oficjalne. Bez wynalezienia swetra ludzkość i jej moda nie byłyby takie same. A co Ty wiesz o swetrach?

Czym jest sweter, czyli zajrzyjmy do definicji

Sweter to rodzaj odzieży – banał, truizm, oczywistość. Ale już to, że jest najczęściej dziany i używany w chłodniejszych okresach do przykrycia górnej części ciała, tj. tułów i dłonie – jak precyzuje twórca definicji słownikowej – może kogoś zaskoczyć. No dobrze, nie może, o swetrze każdy wie wszystko, bo jest to bardzo popularny rodzaj ubrania. Wiesz też na pewno, że rodzaj swetra zakrywającego szyję nazywa się golfem, a także to, że mogą być monochromatyczne lub wielokolorowe, z wzorami lub bez. Jak czytamy w definicji swetry służą do izolacji ciała, a nie do ochrony przed wiatrem i deszczem. Sweter może być albo pulowerem, czyli wkładany przez głowę, albo otwartym kardiganem.

Jak powstał pierwszy sweter?

Ciepłe ubrania dziewiarskie były już używane w starożytnych Chinach i Mezopotamii, zwłaszcza jako bielizna i skarpetki. W starożytności ludzie w Europie zaczęli nosić cienkie dzianinowe bluzki podobne do dzisiejszych swetrów. Sam sweter został rozpowszechniony dopiero w latach dwudziestych XX wieku dzięki wynalezieniu maszyny dziewiarskiej. Co ciekawe pierwotnie była to tylko męska odzież, a panowie w swetrach uprawiali głównie sport. Jednak tylko do czasów Coco Chanel, która zadbała o to, by kobiety również mogły ubierać się w ten sposób i tak już zostało.

Wzrost znaczenia swetrów w XX wieku

Popularność swetrów gwałtownie wzrosła od lat 30. XX wieku, a z powodu kryzysu gospodarczego i późniejszej II wojny światowej niemalże każdy nosił coś na kształt tej odzieży, bo była praktyczna i wygodna. Po drugiej wojnie światowej pojawiło się wiele nowych tkanin i kolorów, na które ludzie zareagowali optymistycznie i znacząco zwiększył się popyt. W latach 80. i 90. stare znoszone swetry stały się modne, w tym samym czasie pojawiły się modele swetrowych sukienek, zwłaszcza, gdy sportowe znaczenie swetra wyparła bluza.

Dziś to ubiór tani i używany przy ognisku, na wycieczkę, jako ubranie codzienne do biura oraz w zestawieniu z koszulą i krawatem jako element stylu bardziej eleganckiego. Nie da się ukryć, że dzianinowe swetry to jeden ze współczesnych krzyków mody i symbol kobiecej siły i niezależności.

Sabina

Powiązane artykuły

Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy. Zobacz, jak dobrać odpowiedni model

Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy. Zobacz, jak dobrać odpowiedni model

Modowe zasady noszenia butów – jak wybrać, by być zadowoloną?

Modowe zasady noszenia butów – jak wybrać, by być zadowoloną?

Czy rozpoznasz tu siebie? Poznaj najbardziej typowe rodzaje klientek

Czy rozpoznasz tu siebie? Poznaj najbardziej typowe rodzaje klientek

Wszystko tkwi w tych deseniach, czyli jak nosić krawat do koszuli?

Wszystko tkwi w tych deseniach, czyli jak nosić krawat do koszuli?

No Comment

Dodaj komentarz