Jak rodził się smartwatch i dlaczego dziś wciąż ma sens?

Jak rodził się smartwatch i dlaczego dziś wciąż ma sens?

W dzisiejszym świecie jesteśmy przyzwyczajeni do rzeczy, które są smart. Inteligentne telefony są dla nas niczym centrum dowodzenia, domy potrafią same regulować swoją temperaturę oraz otwierać i zasłaniać okna, a samochody wracają na właściwy pas i przeciwdziałają wypadkom. W tym wszystkim rzeczą mało znaczącą i potrzebną wydaje się zegarek, który jest smart. Ale jest. Jak się narodził?

Początek smartwatcha? Cofnijmy się o pół wieku…

Lata 70. i 80. to moment szczególny, jeśli chodzi o smartwatche. Co ciekawe to właśnie w 1972 roku wyprodukowano pierwszy w pełni cyfrowy zegarek. Jego twórcą była szwajcarska firma Hamilton Watch Company. Nazywał się Pulsar, a od 1975 roku nie tylko pokazywał godzinę, ale także miał wbudowany kalkulator elektroniczny. Marka Pulsar została kupiona przez japońską firmę Seiko w 1978 roku, a cztery lata później uruchomiono produkcję modelu Pulsar NL C01, prawdopodobnie pierwszego na świecie, który miał programowalną pamięć. Z kolei model Data 2000 miał zewnętrzną klawiaturę do wprowadzania danych użytkownika ograniczoną do dwóch tysięcy znaków.

Seiko z lat osiemdziesiątych i nowy wymiar inteligencji w maszynie

Seria Seiko RC była znacząca i odbiła się szerokim echem wśród użytkowników zegarków nowej ery. RC-1000 z 1984 roku był pierwszym inteligentnym zegarkiem, którego dane użytkownika były kompatybilne z większością nowoczesnych komputerów, na tamte czasy były to: IBM PC, Apple II, Commodore 64, NEC 8201, Tandy Color Computer i inne. Kolejny model zawierał dodatkowo aplikacje do planowania, notatki i czas na świecie, a także kalkulator z czterema funkcjami. Miał wyświetlacz matrycowy o rozdzielczości 42×32 pikseli, który był ekranem dotykowym – na tamte czasy coś niezwykłego. Dlatego właśnie to pokazuje, jak dawna i nieinnowacyjna w swym zamyśle jest technologia zegarków mobilnych.

Rewolucja 2013 roku i współczesne smartwatche

Od 2013 roku opracowano współczesne inteligentne zegarki z mobilnymi systemami operacyjnymi. Bardziej znaczące modele to Sony SmartWatch i SmartWatch 2, Pebble Watch i Samsung Galaxy Gear. Szybko do rywalizacji o klientów włączyła się firma Apple wydając swój model – Watch – w 2014 roku. Był to inteligentny zegarek z funkcjami sportowymi i to właśnie połączenie tych dwóch nurtów stało się wiodące w nowych smartwatchach. Dziś to modele, które mierzą tętno na zasadzie EKG lub optycznie, zwykle mają akcelerometr, barometr, kompas. To wielofunkcyjne urządzenia, które monitorują nasz sen, pokazują, jak aktywnie żyjemy oraz pozwalają płacić bez konieczności noszenia karty. To urządzenia, które nigdy nie stały się najważniejsze, ale zawsze miały rzeszę fanów.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Jakie zalety ma budowa maszyn na zamówienie?

Jakie zalety ma budowa maszyn na zamówienie?

Jakie są główne zastosowania przewijarek do tkanin w przemyśle tekstylnym?

Jakie są główne zastosowania przewijarek do tkanin w przemyśle tekstylnym?

Nowoczesne systemy alarmowe — jakie mają zalety? 

Nowoczesne systemy alarmowe — jakie mają zalety? 

Co trzeba wiedzieć przed oddaniem laptopa do skupu?

Co trzeba wiedzieć przed oddaniem laptopa do skupu?

No Comment

Dodaj komentarz