Kleszcze – zagrożenie dla zdrowia i życia, które wciąż jest bagatelizowane

Kleszcze – zagrożenie dla zdrowia i życia, które wciąż jest bagatelizowane

W Polsce w lasach i na polach jest bardzo wiele różnych pasożytów, jednak kleszcz należy do tych najbardziej groźnych. Być może przez to, że nie jest to budzący od razu grozę wąż czy pająk, bagatelizujemy go i nie przejmujemy się jego występowaniem. Jednak warto wiedzieć, z czym wiąże się jego obecność w organizmie oraz co jest faktem, a co mitem z przedstawianych w przestrzeni publicznej danych.

Czym jest kleszcz i dlaczego jego ugryzienie jest groźne?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ten owad. To dokładnie pajęczak, którego znamy w trzech rodzinach: obrzeżkowatych, klesczowatych i Nuttallielidae. Na stałe w Polsce stwierdzono bytowanie 19 gatunków kleszczy, a na całym świecie jest ich około 900. Najpopularniej występującym jest obrzeżek gołębień, który bytuje wokół ptasich gniazd, przede wszystkim przy gołębiach. Jego atak przebiega nocą, a ślina jest silnym alergenem, który może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Stosunkowo rzadko atakuje ludzi.

Znacznie częściej następuje ugryzienie rodziny kleszczowatych. To obligatoryjne pasożyty zewnętrze kręgowców lądowych. Spotykamy je w lasach w trzech formach rozwoju – nimfy, larwy i postaci dorosłej. Co ważne nie tylko postać dorosła jest dla nas groźna, ale także nimfa, która ma niewielkie rozmiary i bardzo trudno ją zauważyć. Jej ukąszenie może spowodować pojawienie się reakcji chorobowej tak jak dorosłego osobnika.

Gdzie najchętniej bytują kleszcze?

Kawałek zielonej trawy – tyle wystarczy, by spotkać kleszcza z najczęściej atakującej ludzi rodziny. Pajęczaki lubią wysoką trawę, liściaste parki, skwery oraz rabaty. Kleszcze mogą być wszędzie, nie tylko w lasach, ale i w ogródkach przydomowych. Co ciekawe badania wykazały, że na ścieżkach, po których zwykle chodzą leśne zwierzęta jest o 7 razy więcej kleszczy niż w zaroślach z dala wydeptanych szlaków. Warto wiec mieć to na uwadze, gdy następnym razem udasz się określoną ścieżką w lesie, nie martwiąc się o nic.

Dlaczego kleszcz jest niebezpieczny?

Podstawowym problemem z kleszczami jest to, że są nosicielem mnóstwa patogenów, na które my reagujemy bardzo negatywnie. Samo ukąszenie nie jest problemem, a na dodatek nie boli, bo pajęczak wpuszcza do naszego organizmu substancje znieczulające. Następnie wgryza się w skórę i na zmianę ssie krew i wstrzykuje ślinę, zapobiegając jej krzepnięciu. Zwykle larwa pije krew do 3 dób, nimfa do 5, a samica dorosła do 11. Warto więc mieć świadomość, że kleszcz może powodować bardzo poważne schorzenia, z najpopularniejszą boreliozą na czele. Dlatego przed kleszczami należy naprawdę mocno uważać.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Kiedy należy zdecydować się na usuwanie pieprzyków?

Kiedy należy zdecydować się na usuwanie pieprzyków?

Mikroskopowa biopsja jądra – kiedy należy ją wykonać?

Mikroskopowa biopsja jądra – kiedy należy ją wykonać?

Jakie zalety mają soczewki jednodniowe?

Jakie zalety mają soczewki jednodniowe?

Co można znaleźć w ofercie sklepu rehabilitacyjnego?

Co można znaleźć w ofercie sklepu rehabilitacyjnego?

No Comment

Dodaj komentarz