RZS – choroba autoimmunologiczna, która męczy nie tylko starszych

RZS – choroba autoimmunologiczna, która męczy nie tylko starszych

O reumatyzmie słyszymy raczej od ludzi starszych, którzy z racji swojego wieku mają już problemu ze stawami, co jest naturalną konsekwencją zużycia się pewnych elementów naszego ciała. Jednak taka choroba jak RZS to nie jest tylko wynik starości. Wręcz przeciwnie, może zaatakować stawy osoby młodej i względnie zdrowej. A jak to bywa z chorobami autoimmunologicznymi, nie potrafimy sobie z nią do końca poradzić. Na czym polega, skąd się bierze i jak się ją leczy?

Proste wyjaśnienie, czym z punktu widzenia medyka jest RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS, potocznie zwane reumatyzmem, jest ogólnoustrojową zapalną chorobą autoimmunologiczną, która prowadzi do przewlekłego zapalenia tkanki maziowej, powodując nieodwracalne uszkodzenie chrząstki i kości stawów. Jednak RZS nie tylko wpływa na stawy, ale może również prowadzić do ciężkich objawów pozastawowych, gdzie zapalenie może również wpływać na oczy, serce i płuca i prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych i oddechowych. Do tego pacjenci chorzy na to schorzenie mają niemalże wiecznie podniesione OB organizmu, stały stan zapalny, co może prowadzić do zmniejszonej odporności i problemów z rożnymi układami ludzkiego ciała. RZS jest nieuleczalny, ale można go zatrzymać.

Reumatoidalne zapalenie stawów w kontekście chorób populacyjnych

RZS wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością, do której w znacznym stopniu przyczyniają się choroby sercowo-naczyniowe i to właśnie o serce i układ krwionośny muszą dbać osoby, które się z nią zmagają. Częstość występowania RZS-u wynosi około 0,5-1%, a więc w skali populacji świata nie jest to choroba bardzo często spotykana. Statystyki dotyka kobiety około 2-3 razy częściej niż mężczyzn. Niestety, choć RZS raczej nie doprowadza do śmierci osób młodych, to jednak znacząco powoduje niezdolność do pracy. Jest to związane z przewlekłym bólem, sztywnością i brakiem luzu w stawach. Ma to często trwałe konsekwencje, a pacjenci mają ograniczoną zdolność do wykonywania rutynowych czynności, co obniża ich jakość życia. W tym aspekcie jest to bardzo uciążliwa choroba, z którą można żyć przez dziesiątki lat.

Metody leczenia RZS

Reumatyzm wynikający z zapalenia stawów można leczyć na różne sposoby. Opcje leczenia są podzielone na niefarmakologiczne, farmakologiczne i chirurgiczne. RZS jest obecnie nieuleczalną chorobą, dlatego celem leczenia jest osiągnięcie remisji lub niskiej aktywności schorzenia. Im dłużej opóźnia się rozpoczęcie leczenia po diagnozie, tym gorsze są wyniki osiągane podczas leczenia. Występują nieodwracalne uszkodzenia stawów i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo remisji.

Z tego powodu konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia z rozpoznaniem. Dlatego tak ważna jest stała kontrola lekarska i dbanie o swoje zdrowie, także w młodym wieku – nikt nie jest wolny od chorób autoimmunologicznych. Warto o tym pamiętać.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

W czym specjalizuje się zakład ortopedyczny?

W czym specjalizuje się zakład ortopedyczny?

Czym jest zaćma wrodzona?

Czym jest zaćma wrodzona?

Kiedy należy zdecydować się na usuwanie pieprzyków?

Kiedy należy zdecydować się na usuwanie pieprzyków?

Mikroskopowa biopsja jądra – kiedy należy ją wykonać?

Mikroskopowa biopsja jądra – kiedy należy ją wykonać?

No Comment

Dodaj komentarz