Powstało pierwsze ekologiczne Miejsce Aktywności Lokalnej – Współdzielnik

Powstało pierwsze ekologiczne Miejsce Aktywności Lokalnej – Współdzielnik

W warszawskim Wola Parku odbyło się oficjalne otwarcie Współdzielnika, pierwszego i zarazem jedynego w Polsce ekologicznego Miejsca Aktywności Lokalnej, znajdującego się w centrum handlowym. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz i instytucji miejskich oraz kulturalnych, jak również eksperci i inicjatorzy projektu.

Mieszkańcy Warszawy będą mogli odwiedzać Współdzielnik już od 6 listopada, by zdobywać wiedzę, wymieniać się rzeczami i naprawiać je, tak aby żyć w sposób bardziej przyjazny dla planety. Tego dnia czekać na nich będą między innymi warsztaty zero waste, konsultacje z ekspertami firmy North czy poczęstunek od Foodsharing Warszawa.

Współdzielnik to wyjątkowe Miejsce Aktywności Lokalnej – pierwsza i jedyna taka przestrzeń w Polsce zlokalizowana w centrum handlowym. Projekt jest wynikiem współpracy Wolskiego Centrum Kultury z Wola Parkiem, a jego powstanie poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. W odpowiedzi na ich potrzeby stworzono miejsce, które łączy w sobie kilka funkcjonalności, a wszystkie mają służyć temu, by ludziom ułatwić życie w duchu circular economy i zero waste.

Na spotkaniu inaugurującym działalność Współdzielnika, które odbyło się 3 listopada, obecne były osoby reprezentujące warszawskie instytucje kultury oraz przedstawiciele i przedstawicielki Urzędu Miasta, w tym Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, Dyrektorka-Koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni UM Warszawa Justyna Glusman oraz Burmistrz Dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski. Spotkaniu towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wziął dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski, koordynatorka projektu Współdzielnik Anna Niedziałkowska, Community Engagement Leader w Wola Parku Katarzyna Julia Olesińska oraz Krzysiek Rzyman – dziennikarz, twórca „Zielonego Podcastu” i współautor przewodnika „Less Waste Polska”. Rozmowę poprowadziła dziennikarka i autorka podcastu #ważne, Dominika Klimek.

– Cieszymy się, że Wola Park stał się siedzibą dla tak wyjątkowego na skalę kraju i bliskiego naszym wartościom projektu, który mamy przyjemność realizować z Wolskim Centrum Kultury. Współdzielnik doskonale wpisuje się w misję Ingka Centres, której filarem jest tworzenie miejsc spotkań, będących jednocześnie sercem lokalnych społeczności. Chcemy, by nowo otwarta przestrzeń była właśnie takim miejscem dla wszystkich mieszkańców nie tylko Woli, ale również Warszawy. Jestem pewna, że Współdzielnik zainspiruje ich do dokonywania lepszych oraz bardziej zrównoważonych wyborów każdego dnia – mówi Anna Bozhenko, Dyrektor Centrum Handlowego Wola Park.

– W trosce o nasze otoczenie powinniśmy nie tylko myśleć o tym, dokąd trafiają odpady, ale przede wszystkim o tym, by produkować ich jak najmniej. Dlatego wspieramy i witamy w dzielnicy z otwartymi rękami wszystkie inicjatywy, które promują naprawianie zamiast kupowania nowych przedmiotów, dzielenie się zamiast wyrzucania jedzenia czy przywracanie dobrego zwyczaju zużywania produktów spożywczych do końca – mówi Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.

Warszawiacy będą mogli odwiedzać Współdzielnik już od 6 listopada

Na ten dzień zaplanowano dla nich spotkania i warsztaty, a wśród nich spotkanie z ekspertami z firmy North, którzy wytłumaczą, jak dbać o sprzęty domowe oraz jak samodzielnie zdiagnozować usterkę czy znaleźć części zamienne, konsultacje roślinne z architektką krajobrazu oraz warsztat z tworzenia ozdób zero waste, lekcję automasażu twarzy z aktorką i choreografką Dorotą Porowską, a także warsztat z tworzenia biżuterii ze skrawków ubrań. Dodatkowo Aleksandra Zawadzka, autorka książki „Moda vintage”, opowie o tym, jak nauczyć się kupować ubrania z drugiej ręki. Na wydarzenie otwarcia obowiązuje wstęp wolny.

We Współdzielniku będą funkcjonować: darmowy sklep, gdzie każdy będzie mógł przynieść niepotrzebne rzeczy i zabrać to, co może mu się przydać, jadłodzielnia ratująca jedzenie i produkty spożywcze przed zmarnowaniem oraz sanatorium dla roślin, czyli miejsce przywracania do życia roślin doniczkowych, które są w kiepskiej kondycji, a następnie przekazywania ich mieszkańcom do adopcji. Na odwiedzających czekać będą również sala warsztatowa przystosowana do organizacji spotkań i warsztatów edukacyjnych wokół budowania świadomości ekologicznej i klimatycznej, warsztat naprawczy, w którym będzie można zreperować sprzęty codziennego użytku oraz strefa relaksu, wyposażona w wygodne meble na wzór przestrzeni sąsiedzkiej. Lokal znajduje się na pierwszym piętrze w Wola Parku (naprzeciwko Media Expert).

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Produkcja kartonów a ekologia – co warto wiedzieć?

Produkcja kartonów a ekologia – co warto wiedzieć?

Czym różni się metoda WUKO od innych sposobów przetykania kanalizacji?

Czym różni się metoda WUKO od innych sposobów przetykania kanalizacji?

Nabijanie butli gazowych – kiedy może okazać się niezbędne?

Nabijanie butli gazowych – kiedy może okazać się niezbędne?

Przy jakich pracach może okazać się niezbędny mały ciągnik rolniczy?

Przy jakich pracach może okazać się niezbędny mały ciągnik rolniczy?

No Comment

Dodaj komentarz