Bruksela, o której nie marzyłeś, czyli co zwiedzać w stolicy Belgii

Bruksela, o której nie marzyłeś, czyli co zwiedzać w stolicy Belgii

Weekend w Belgii nie brzmi wyjątkowo. Polacy wybierają raczej takie kraje jak Chorwacja czy Czarnogóra, przed pandemią także Włochy i Hiszpanię. Dziś wielu z nas wybierze się w Polskę, ale warto pomyśleć o tym, by wybrać kraj, który jest siedzibą Parlamentu Europejskiego i zobaczyć co można zwiedzić w Brukseli.

Klimatyczne centrum pokazujące historię kraju

Najbardziej rozpoznawalnymi częściami są: Bruksela Górna oraz Bruksela Dolna. Zacznijmy od Dolnej, bo to ją założono pierwotnie. Tu znajdziesz zabytkowy rynek Grand-Place, wąskie uliczki – jak to na starym mieście bywa – gdzie możesz podziwiać dawne, niezwykłe mieszczańskie kamienice. Ośrodek najstarszej części miasta. Z kolei w przypadku Brukseli Górnej widzimy wszędzie bogactwo i przestrzeń. Tutaj ulokowano liczne pałace, placówki dyplomatyczne, budynki rządkowe oraz eleganckie sklepy o renomie ogólnoświatowej, a wszystko to poprzetykano pięknymi, zielonymi parkami. Niemal wszystkie ulice Brukseli Górnej są szerokie, mają liczne drzewa i aleje.

Grand-Place, obok którego nie sposób przejść obojętnie

Najbardziej znanym placem w Brukseli jest Grote Markt, czyli wspomniany Grand-Place. To dawny plac targowy, w którym widać i funkcjonalność, i przepych XVI czy XVII wieku. O jego charakterze świadczy fakt, że otoczony jest kamienicami cechów kupieckich. Najbardziej centralną budowlą jest ratusz, czyli Hôtel de Ville. Jego dziewięćdziesięciosześciometrowa wieża zwieńczona figurą świętego Michała jest jednym z symboli miasta. Drugim najbardziej wystawnym budynkiem Wielkiego Rynku jest Dom Króla. To tu siedzibę ma Muzeum Miejskie z niezwykłą kolekcją ceramiki i wyrobów ze srebra. Wielki Plac zasłynął także jako miejsce pierwszego spotkania Marksa z Engelsem.

Ikony współczesnej Brukseli

Stolica Belgii kojarzy się przede wszystkim z Parlamentem Europejskim i jego nowoczesnym gmachem. Ale są także inne charakterystyczne budynki czy miejsca, które stały się symbolami i ikonami Brukseli. Na pewno słyszałeś o Sikającym Chłopcu, czyli Manneken Pis. To słynna fontanna z 1619 roku, wykonana z brązu. Warto nadmienić, że figurka ma kilkadziesiąt strojów i może wdziać przebranie Elvisa Presleya czy Świętego Mikołaja. Ciekawostką jest fakt, że obok chłopca w Brukseli są także pomniki Sikającej Dziewczynki i Sikającego Psa – już z XX wieku.

Ale ikon Brukseli jest o wiele więcej, między innymi rzeźba pokazująca strukturę kryształu żelaza, tzw. Atomium i wiele więcej. Warto więc odwiedzić stolicę Belgii, by poznać jej zakamarki i zjeść najlepsze belgijskie frytki na świecie.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Jak wybierać dobre i niedrogie pokoje hotelowe?

Jak wybierać dobre i niedrogie pokoje hotelowe?

Piękna okolica, piękny pałac – Pałac Mortęgi

Piękna okolica, piękny pałac – Pałac Mortęgi

Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!

Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!

Lodowiec Stubai – królestwo śniegu z dala od codzienności

Lodowiec Stubai – królestwo śniegu z dala od codzienności

No Comment

Dodaj komentarz