Odkurzacz słabo zasysa brud – jak to naprawić?

Odkurzacz słabo zasysa brud – jak to naprawić?

Kupując odkurzacz, zwracamy uwagę przede wszystkim na jego moc ssącą. To ona decyduje bowiem o tym, czy urządzenie będzie równie skutecznie zbierać piach z paneli, co odkurzać dywan z długim włosiem. Po pewnym czasie moc odkurzacza może wydawać się niższa. Dlaczego tak się dzieje i jak z tym walczyć?

Dlaczego odkurzacz słabiej zasysa brud?

Odkurzacz uruchomiony tuż po zakupie może zachwycać swoją mocą, ale z każdym kolejnym użyciem będzie działał słabiej. To naturalne zjawisko, ponieważ zapełniający się pojemnik na kurz obniża wydajność pracy takiego sprzętu. Rozwiązaniem jest więc przede wszystkim regularne usuwanie zebranych zanieczyszczeń ze zbiornika lub wymiana worka na nowy – w przypadku modelów, które takowy posiadają. Czasami jednak przyczyną obniżenia mocy jest coś innego – zapchana rura lub ssawka. Jeśli wymieniliśmy lub opróżniliśmy zbiornik na kurz, a odkurzacz nadal nie działa tak jak powinien, warto zajrzeć do wnętrza tych elementów i udrożnić je. Jak to zrobić?

Jak opróżnić pojemnik na kurz w odkurzaczu?

Istnieje kilka typów odkurzaczy, które mogą być wykorzystywane w domowych warunkach. Każdy z nich musi posiadać jakiś zbiornik na zebrane zanieczyszczenia. Może to być worek jednorazowego lub wielokrotnego użytku, a także pojemnik na kurz wykonany z tworzywa. W przypadku odkurzaczy workowych opróżnienie lub wymianę tego elementu zaleca się przy zapełnieniu około 75% ogólnej pojemności. Jeśli posiadamy worek wielokrotnego użytku, warto za każdym razem dokładnie go wytrzepać. Odkurzacze bezworkowe – tradycyjne, pionowe czy automatyczne – wyposażane są w pojemniki na kurz, które z reguły da się myć pod bieżącą wodą po odłączeniu i usunięciu z nich filtra. Warto wysypywać ich zawartość po każdym odkurzaniu. Chociaż modele cyklonowe nie powinny tracić mocy na skutek zapełnienia, to również w przypadku tych urządzeń polecamy regularne opróżnianie pojemnika.

Jak wyczyścić filtr odkurzacza?

Odkurzacz może zasysać brud słabiej z uwagi na zapchany filtr powietrza. Ten czyści się na różne sposoby, w zależności od jego typu i zaleceń producenta. Najwygodniejsze w utrzymaniu w czystości są filtry zmywalne, które można wyczyścić wodą i wysuszyć. Te, których nie wolno zamaczać, należy regularnie wytrzepywać z kurzu oraz wymieniać na nowe. Nawet filtry zmywalne prędzej czy później trzeba będzie wymienić, dlatego warto zwracać uwagę na ceny takich akcesoriów zamiennych już na etapie wybierania samego odkurzacza.

Jak wyczyścić rury odkurzacza?

Jeśli użytkujemy jeden odkurzacz od dłuższego czasu, szybko zauważamy, kiedy zaczyna pracować słabiej. Zwykle mamy też podejrzenia, co do przyczyny takiego zjawiska, ponieważ wiemy, kiedy ostatnio opróżnialiśmy worek czy wymienialiśmy filtry. Jeżeli odkurzacz źle zasysa brud to pora go dokładnie wyczyścić! Przeczytaj na haloursynow jak to zrobić! W artykule znajdziesz porady dotyczące czyszczenia każdego typu odkurzaczy. Co natomiast w sytuacji, kiedy pozbędziemy się brudu z worka czy pojemnika na kurz, a nawet wymienimy filtry, a urządzenie nadal nie będzie w pełni sprawne? Wtedy warto zajrzeć do zewnętrznych elementów, czyli do elastycznego węża i rur, a nawet do końcówki ssącej. Łatwo namierzymy miejsce niedrożności. Wystarczy odłączać poszczególne części i sprawdzać moc ssącą odkurzacza, choćby na własnej dłoni. A jak wyczyścić te elementy, jeśli są zablokowane? Potrzebna będzie ściereczka i mocny sznurek. Z takich akcesoriów przygotujemy własny wycior do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Jeśli dobry do tej pory odkurzacz traci swoją moc i szybko się przegrzewa, pora dokładnie go wyczyścić. Wykonuj te czynności również profilaktycznie, aby zadbać o żywotność posiadanego sprzętu.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Wesele w plenerze – jak je zaplanować?

Wesele w plenerze – jak je zaplanować?

Z czego mogą wynikać różnice w cenach detektywów?

Z czego mogą wynikać różnice w cenach detektywów?

Czy masaż relaksacyjny może pomóc w redukcji stresu?

Czy masaż relaksacyjny może pomóc w redukcji stresu?

Jak sprawdzić stan techniczny używanego pianina przed zakupem?

Jak sprawdzić stan techniczny używanego pianina przed zakupem?

No Comment

Dodaj komentarz