Góry Świętokrzyskie – najmniej znany łańcuch górski w Polsce

Góry Świętokrzyskie – najmniej znany łańcuch górski w Polsce

W naszym kraju mamy trzy łańcuchy górskie. Pierwszym są Karpaty, w skład których wchodzą Tatry, Pieniny czy Bieszczady i wiele innych. Na południowym zachodzie pysznią się Sudety. To choćby Karkonosze czy Góry Stołowe. I te pasma należą do najpopularniejszych gór w kraju. A stare jak świat Góry Świętokrzyskie, które są trzecim łańcuchem górskim w kraju, kojarzą się tylko z czarownicami. Czas je odczarować.

Niskie, ale charakterne

Wiele osób ignoruje te góry, bo są dość niskie. Wzniesienie maksymalnie sięgające niewiele ponad sześćset metrów ponad poziom morza rzeczywiście na nikim wrażenia nie robią, choć dla maluchów latem mogą stanowić niezłą przeszkodę. Generalnie jednak nikt w Górach Świętokrzyskich się nie zmęczy i też nie o to tutaj chodzi. To góry raczej do kontemplacji i obserwowania, jak niezwykłe twory natury w postaci skał i głazów, mogą pojawić się na tym świecie. Nic dziwnego, że ten region nadawał się na pogańskie obrzędy wręcz doskonale. Dziś otoczony jest aurą Łysej Góry, ale ma w sobie coś naprawdę niezwykłego. I warto to zobaczyć na własne oczy.

Kielce – stolica Gór Świętego Krzyża

Nazwa wzięła się od klasztoru z relikwiami Świętego Krzyża. Stolicą całego województwa oraz regionu, jak i samych gór, są Kielce. Wokół miasta rozpościera się rezerwat geologiczny Kadzielnia ze słynnym amfiteatrem, który w porze letniej tętni życiem. Odbywa się tu nawet pożegnanie lata. W Kadzielni jest jeszcze coś niezwykłego – rafa koralowa i 14 jaskiń, które powstały w jej wnętrzu. To niezwykłe miejsce dla miłośników zwiedzania ciasnych, ciemnych i mokrych wnętrz górskich wzniesień. Kielce to jednak także Muzeum Zabawkarstwa oraz okazały Pałac Biskupi, a także aż 4 rezerwaty i 1 park krajobrazowy.

Góry Świętokrzyskie zimą?

Choć oczywiście każdy z ponad 1300 km szlaków pieszych jest do odwiedzenia latem, to jednak nie ma tu tłoku. Co ciekawe z dobrodziejstw Gór Świętokrzyskich można także korzystać zimą, a największym ośrodkiem narciarskim w tym rejonie jest Sabat. Atrakcją lokalną jest próba jazdy na Skki Trikke, czyli konstrukcji złożonej z trzech nart i jednej kierownicy. Oczywiście narciarze nie mogą liczyć na kilometrowe nartostrady – najdłuższa trasa ma nieco ponad 600 metrów, jednak przyjemności z przebywania w Górach nieco innych niż wszystkie znane w Polsce na pewno nikt nie zabierze.

Góry Świętokrzyskie mają wiele tajemnic, pięknych szlaków, jaskiń i niezwykłych głazów. Mają też mroczną, niepoznaną historię czarownic za sobą. A do tego to rzadziej uczęszczane miejsce, które znajduje się bardzo blisko dużego miasta. Można chcieć czegoś więcej?

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Jak wybierać dobre i niedrogie pokoje hotelowe?

Jak wybierać dobre i niedrogie pokoje hotelowe?

Piękna okolica, piękny pałac – Pałac Mortęgi

Piękna okolica, piękny pałac – Pałac Mortęgi

Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!

Urlop jesienią? Piękno Słowacji czeka na odkrycie!

Lodowiec Stubai – królestwo śniegu z dala od codzienności

Lodowiec Stubai – królestwo śniegu z dala od codzienności

No Comment

Dodaj komentarz