Czym jest ogród japoński i jak powinien wyglądać?

Czym jest ogród japoński i jak powinien wyglądać?

Jeśli kiedykolwiek zajmowałeś się ogrodnictwem lub interesowałeś się, jakie trendy są najbardziej popularne, to na pewno musiałeś trafić na ogród japoński. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i obiektywnie uznawanych za najładniejszy rodzaj ogrodu stosowanego już nie tylko jako aranżacja przestrzeni wokół pałaców, dworów i w miejskich parkach, ale także w domach. Sprawdź, dlaczego warto tak ogród stworzyć.

Na czym polega aranżacja w stylu japońskim?

Ogród japoński to sposób tworzenia ogrodu ozdobnego. Jest to termin szeroko stosowany na całym świecie, w którym dany ogród jest tworzony w sposób podobny do tradycyjnego kształtowania krajobrazu w ogrodach w Japonii. Obecnie uważane za tradycyjne ogrody japońskie sięgają czasów religii animistycznych. Co ciekawe po długim okresie imitacji japońska architektura ogrodowa rozwinęła nieco rozbieżną estetykę pod wpływem nadejścia buddyzmu zen. Chociaż architektura krajobrazu w Chinach i Japonii ma wyraźne podobieństwa w użyciu elementów, istnieją różnice w sposobie ich wykorzystania. Cały proces formowania ogrodów japońskich jest wówczas najbardziej odzwierciedlony w rozwoju architektury ogrodowej ogrodów spacerowych, bo to przede wszystkim taki typ aranżacji.

Jak kształtowały się ogrody japońskie?

Ceremonia parzenia herbaty miała duży wpływ na tworzenie ogrodów w Japonii. Początkowy wpływ stylu Chin, kopiowanego przez Japończyków przez stulecia, jest nadal wyraźnie widoczny w zastosowanych elementach. W Japonii ten typ ogrodów jest wykorzystywany bardzo uniwersalnie, jako element parku, jako duże naturalne ogrody krajobrazowe, ogrody mieszkalne i świątynne, prywatne – każdy może stworzyć sobie japoński anturaż.

Za co kochamy japońskie ogrody?

Cudzoziemcy podziwiają wyjątkowość oryginalnych japońskich ogrodów i często próbują je naśladować, grupując elementy, które są ich częścią. Od końca XIX wieku japońskie ogrody dostosowywały się do wpływów Europy i USA. Współcześnie powstają jako dzieła przedstawiające nie idealizowaną naturę, ale przede wszystkim wyrażające osobowość twórcy. To właśnie dlatego tak bardzo lubimy nietypowe dla nas rośliny, które pokazują nas z zupełnie innej perspektywy.

Ogród japoński w Twoim domu? To nie takie proste!

Klasyczne japońskie ogrody powstały i zostały ukształtowane na podstawie wpływów religijnych. Ogrodnictwo w Japonii ma starożytną historię z wpływem Shinto, buddyzmu i filozofii taoistycznej. W Japonii ogród od dawna jest kwestią prestiżu bardziej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Japońskie ogrody są uważane za piękne przez wszystkie cztery pory roku. To chyba największe wyzwanie podczas przenoszenia tego rodzaju ogrodu na polski grunt.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

Co wpływa na trwałość prześcieradeł bawełnianych?

Co wpływa na trwałość prześcieradeł bawełnianych?

No Comment

Dodaj komentarz