Wiosenny kalendarz alergika, czyli co i kiedy pyli?

Wiosenny kalendarz alergika, czyli co i kiedy pyli?

Wielu z nas z wielkim optymizmem dostrzega pierwsze pączki na drzewach, jednak warto zauważyć, że to czas szczególnie trudny dla alergików. Jeżeli dokucza Ci swędzenie i zaczerwienienie oczu, lub inne objawy charakterystyczne dla alergii, sprawdź na co możesz być uczulony i jak możesz zadbać o swoje oczy.

Jak rozpoznać alergię na pyłki?

W czasie, gdy przyroda jest najaktywniejsza, stężenie pyłków stale ulega zmianie. Pierwsze oznaki pylenia mogą pojawić się w powietrzu już nawet w połowie lutego. Nieprzyjemne swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, uporczywy katar czy kaszel – to najczęstsze objawy alergii. Twój organizm pokazuje w ten sposób, że jest na nie nadwrażliwy.

Marzec

Dla leszczyny i olszy to czas największej emisji pyłków. Do życia budzą się również cisy i topola, której alergeny odczuć można już w drugiej połowie miesiąca. Aktywne stają się wierzby – jednak tu dobra informacja, dla wszystkich uczuleniowców – ze względu na dużą cząsteczkę pyłku, nie są częstym powodem reakcji alergicznych.

Kwiecień

Kwiecień to trudny miesiąc, w którym alergikom najmocniej dają się we znaki brzoza oraz topola -to właśnie te drzewa emitują wtedy najwięcej pyłków. W tym czasie okres pylenia rozpoczyna również jesion, grab oraz dąb. Do życia budzą się także zarodniki grzybów Cladosporium oraz Alternaria.

Maj

To czas, kiedy rozpoczyna się okres kwitnących traw. W pierwszych tygodniach tego pięknego miesiąca, alergeny buku, brzozy i dębu również pozostają w wysokim stężeniu. Osoby uczulone na babkę oraz szczaw powinny również mieć się na baczności. Podczas tego miesiąca, wiele łez może wycisnąć z nas pokrzywa, która jest nie tylko popularnym chwastem, ale również jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Warto zaznaczyć, że pylenie zaczynają także rośliny iglaste, takie jak sosna i świerk.

Czerwiec

To miesiąc, który jest prawdziwym wyzwaniem dla niejednego alergika – stężenie pyłków traw, szczawiu oraz pokrzywy osiąga maksimum, a do życia budzi się także komosa i żyto oraz czarny bez. To również okres największej aktywności grzybów Cladosporium oraz Alternaria – stężenie zarodników tych grzybów jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września. Do rodziny aktywnie pylących roślin dołącza z końcem miesiąca lipa drobnolistna.

A jak zadbać o oczy?

Walka z alergią może być ciężka, nierówna i niestety bardzo męcząca. Szybka reakcja na pierwsze objawy alergii pozwoli ją złagodzić. W momencie, kiedy oczy pieką czy swędzą warto zastosować krople do oczu z ektoiną np. Ektin, które utrudnią wnikanie alergenu do organizmu, tworząc naturalną tarczę. Z alergią da się żyć, choć nie jest to najprostsze. Znając swój organizm i biorąc pod uwagę kalendarz pyleń możesz pomóc sobie w zaplanowaniu aktywności i cieszyć się wiosną.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Torby bawełniane z logo – gdzie warto je wykorzystać?

Torby bawełniane z logo – gdzie warto je wykorzystać?

Wesele w plenerze – jak je zaplanować?

Wesele w plenerze – jak je zaplanować?

Z czego mogą wynikać różnice w cenach detektywów?

Z czego mogą wynikać różnice w cenach detektywów?

Czy masaż relaksacyjny może pomóc w redukcji stresu?

Czy masaż relaksacyjny może pomóc w redukcji stresu?

No Comment

Dodaj komentarz