Sposób na jesienną chandrę – kolorystyka we wnętrzach

Sposób na jesienną chandrę – kolorystyka we wnętrzach

Kolorystyka wnętrz wpływa na nasz nastrój, a więc bezpośrednio przekłada się na to, jak funkcjonujemy. Jest istotna rano i przez kilka pierwszych godzin zaraz po przebudzeniu. To właśnie wnętrze wpływa na poziom naszego relaksu wieczorem, kiedy zależy nam na odpoczynku i wyciszeniu.

Jesienne chandry czy przemęczenie, mogą wpływać negatywnie na nasz nastrój. Na szczęście są sposoby na jego poprawę. Kolory wywołują w nas pewne emocje i skojarzenia. Niektóre barwy są w stanie działać pobudzająco, podczas gdy inne nas wyciszają. Harmonijny dom to kolory, które są zgodne z naszym charakterem, pomagają w pokonywaniu trudów codzienności i sprawiają, że czujemy się bezpiecznie.  Jakie kolory wybrać, aby budować dobry jesienny nastrój w domu?

W domu czy mieszkaniu spędzamy przynajmniej kilka godzin dziennie. Nawet jeśli chcemy zignorować znaczenie kolorów, to nie da się ukryć, że mają szczególnie duży wpływ na nasze samopoczucie. Intensywne barwy, a może subtelne kolory? Zimna czy ciepła tonacja? Błękit, beż, zieleń czy czerwień? Okazuje się, że każdy szczegół ma znaczenie, a psychologia kolorów pomaga w dokonaniu wyboru.

Kolorowe trendy – jakie barwy cieszą się dużym powodzeniem?

W ubiegłym roku oszaleliśmy na punkcie wszystkich odcieni niebieskiego, a tzw. Classic Blue został okrzyknięty kolorem roku przez Pantone. Dzisiaj ten trend zanika, a jego miejsce zajmuje duet idealny: stonowana szarość z energetycznym żółtym. Bardzo dużą popularnością cieszą się również kolory ziemi, czyli wszystkie barwy kojarzone z naturą. Piaskowy beż, ciepły brąz, stonowane szarości i złamane odcienie bieli królują w szczególności w kuchniach i salonach.

Czy wszyscy musimy podążać za modą? Oczywiście, że nie, zwłaszcza jeśli najmodniejsze barwy nie do końca współgrają z naszym charakterem. Istnieją kolory ponadczasowe, które zawsze wyglądały świetnie i to nie zmieni się na przestrzeni lat. Modne kolory odchodzą w niepamięć zwykle po jednym sezonie, co nie zmienia faktu, że za parę lat mogą wciąż świetnie dopełniały wnętrze. To od nas zależy, czy w danej tonacji czujemy się na tyle dobrze, że chcemy w niej pozostać jeszcze przez chwilę.

Rola kolorów w pomieszczeniu

Kolory wpływają bezpośrednio na nastrój i samopoczucie. Posłużmy się przykładem – w sypialni, czyli miejscu, w którym szukamy relaksu i wypoczynku, nie chcemy korzystać z intensywnych kolorów, które mają przede wszystkim pobudzać. Podobnie jak w biurze raczej unikamy tych barw, które zamiast dodawać energii – raczej wyciszają. Oprócz tego trzeba też zaznaczyć, że kolory należy dobrać względem trzech kluczowych kryteriów:

  • Wielkość pomieszczenia – jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, ciemne mają działanie całkowicie odwrotne.
  • Funkcja pomieszczenia – do sypialni raczej wybieramy ciepłe barwy, które nadają pomieszczeniu przytulności, chłodne barwy stosujemy raczej w pomieszczeniach codziennych.
  • Poziom nasłonecznienia – im lepiej nasłonecznione pomieszczenie, tym lepiej sprawdzą się w nim ciemne barwy. Do wnętrz ze słabym dostępem do światła słonecznego, lepiej wybierać te jasny.

Kierując się tymi podstawowymi zasadami, z łatwością zawęzimy paletę barw, jaka będzie odpowiednia dla danego pomieszczenia.

Jakie kolory sprawdzą się w konkretnych pomieszczeniach?

W zasadzie można powiedzieć, że każde wnętrze wymaga nieco innej koncepcji kolorystycznej. W kuchni świetnie sprawdza się biel, która dobrze komponuje się z drewnem i nasuwa skojarzenie z czystością, a szarość potrafi nadać eleganckiego sznytu. Duże kuchnie można wykończyć dodatkami czerni, ale świetnym uzupełnieniem są także kolorowe akcenty i jaskrawe barwy, które pomogą uniknąć efektu chłodu – także w tych mniejszych pomieszczeniach. Jako formę przełamania ciemnych lub monotonnych barw najlepiej wykorzystać drobne sprzęty AGD. Seria Vintage od Ariete to połączenie klasycznego włoskiego designu z ciepłymi lub energetycznymi kolorami. Błękitny retro czajnik, czy blender kielichowy w pastelowej zieleni będą świetnym uzupełnieniem każdej kuchni. Małe AGD świetnie sprawdza się jako kontrastowy element, dodatek, który nadaje wnętrzu charakteru, więc warto go wykorzystać.

Sypialnia i salon – miejsce relaksu i odpoczynku

Sypialnia powinna być utrzymana w spokojnym, przytulnym klimacie, który ułatwia zapadanie w głęboki sen. Świetnie sprawdzą się tutaj wszystkie ciepłe barwy, które można ożywić dodatkami fioletu lub różu. Beż, odcienie niebieskiego czy brąz to zawsze trafiony wybór.

W salonie mamy najwięcej możliwości i wiele zależy od naszego indywidualnego stylu i efekty, jaki zamierzamy osiągnąć. Do nowoczesnego pokoju dziennego można wybrać modne połączenie szarości i intensywnego żółtego, ale równie dobrze sprawdzą się odcienie zieleni, która sprzyja wypoczynkowi. Osoby uwielbiające się otaczać intensywnymi kolorami powinny wybierać pomarańcz lub czerwień. Niekoniecznie jako kolor przewodni, ale podobnie jak w przypadku kuchni – dodatki, które ożywiają wnętrze. Bardzo klasycznym, a jednocześnie uniwersalnym, połączeniem jest brąz z beżem, które pozwalają uzyskać wrażenie przytulnego pomieszczenia.

Kolory odgrywają istotną rolę w każdym domu, a jeśli dobierzemy je w zgodzie z założeniami psychologii barw, możemy stworzyć miejsce, w którym uwielbiamy przebywać.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

W jakich miejscach sprawdzi się mgła wodna?

W jakich miejscach sprawdzi się mgła wodna?

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

No Comment

Dodaj komentarz