
Po jakim kursie przeliczyć fakturę?
Faktury to dokumentacja, która każdego dnia przewija się w wielu firmach. Ma ona za zadanie dokumentować dane zdarzenie, który dotyczy transakcji różnego rodzaju. Nie każdy jednak wie, po jakim kursie należy przeliczyć fakturę. Sprawdźmy zatem, o czym powinniśmy pamiętać w tym wypadku. Co jest najistotniejsze? Jak odbywa się przeliczanie faktur w walutach obcych?
Przeliczanie faktur w walutach obcych
Okazuje się, że przeliczanie faktur w obcych walutach wzbudza w nas wiele wątpliwości. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, po jakim kursie przeliczyć fakturę. Pamiętajmy o tym, że ta kwestia wskazana została w ustawie o podatku od towarów i usług. Jeżeli kwoty stosowane w fakturze są określone w obcej walucie, przeliczenia na polskie złote dokonujemy na podstawie:
- Ostatniego kursu wymiany, który został opublikowany przez EBC na ostatni dzień przed dniem powstania obowiązku podatkowego
- Średniego kursu danej waluty obcej, który ogłoszony został przez NBP na ostatni dzień roboczy przed dniem powstania obowiązku podatkowego
Wszelkie regulacje tego typu powinny być doskonale znane przedsiębiorcom, którzy na co dzień przeliczają faktury w obcych walutach.
Co trzeba wiedzieć?
Jeżeli data wystawienia faktury jest inna niż data powstania obowiązku podatkowego, trzeba mieć na uwadze regulacje prawne. W tym wypadku Pakiet Slim Vat stawia na dodatkowe uproszczenia, które można zastosować w przeliczaniu VAT. Ustawodawca daje możliwość stosowania takiego kursu przeliczeniowego, jak dla celów podatku dochodowego. Dzięki temu nie musimy martwić się dokonywaniem osobnych wyliczeń. Warunkiem skorzystania z takiej opcji jest stosowanie takiej metody przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy (licząc od miesiąca, w którym zdecydowaliśmy o stosowaniu wspólnego kursu przeliczeniowego). Co zrobić, gdy wystawiamy fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego? W tej sytuacji przeliczenie jest wykonywane na bazie średniego kursu waluty obcej, ogłoszonego przez NBP poprzedniego dnia roboczego. Jest to wskazane w ustawie o VAT.
Różnice kursowe w fakturach
Ciekawe informacje na te tematy znajdziemy na stronie poradnikprzedsiębiorcy.pl. Różnice kursowe występują dosyć często. Przepisy prawne mówią o tym, że podatnik może wystawić fakturę sprzedaży na 30 dni przed wykonaniem usługi, dokonaniem dostawy towaru, czy też otrzymaniem towaru. Jeśli obowiązek podatkowy powstaje w chwili wystawienia faktury, wtedy przeliczenie odbywa się po średnim kursie NBP.
Sporządzając fakturę w obcej walucie po powstaniu obowiązku podatkowego, przeliczenie jest dokonywane na bazie kursu średniej waluty obcej, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski poprzedniego dnia roboczego. Nie zapominajmy o wysyłkowych dostawach, gdzie obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania towaru. Odpowiednim kursem jest tutaj kurs średni NBP z dnia przed dniem otrzymania towaru. Co z zaliczkami przy WNT i WDT? W tym wypadku nie trzeba sporządzać faktur. Obie te transakcje podatnik przelicza co do zasady po średnim kursie NBP z poprzedniego dnia roboczego.
No Comment