Lokator, który nie przestrzega umowy- co zrobić krok po kroku?

lokator

Wynajmując mieszkanie lub dom tak naprawdę nie mamy pojęcia z kim mamy do czynienia. Nawet jeśli przy podpisywaniu umowy dana osoba zrobi na nas dobre wrażenie, to mogą być tylko pozory. Dlatego warto wiedzieć już wcześniej jak postępować legalnie gdy lokatorowi skończy się umowa najmu, przestał płacić czynsz lub zdemolował mieszkanie. Dowiedz się jak wysłać wezwanie do opuszczenia lokalu i skierowanie na drogę sądową zalegających płatności.

Kiedy możemy pozbyć się niechcianego lokatora?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem odnośnie lokatorów zarówno jeżeli w naszym mieszkaniu zamieszkuje osoba, której wygasła umowa jak i osób, która wcześniej nie była z nami związana umową, nie mamy prawa eksmitować jej na własną rękę. Jeśli zdecydujemy się na dokonanie eksmisji samodzielnie narazimy się na sankcje prawne. Ponad to może to być podstawą do nadania lokatorowi przywilejów do posiadania mieszkania. Jeśli natomiast eksmisja była przeprowadzona agresywnie obowiązywać będzie nas także prawo karne.

Samodzielne działanie nie jest wskazane, ponieważ nie dość, że sami narażmy się na karne konsekwencje to również dajemy podstawy sądowi cywilnemu do nadania przywilejów niechcianemu lokatorowi. Dlatego najważniejszą rzeczą przy obecności lokatora, który nie przestrzega umowy jest postępowanie zgodne z prawem.

Jakie metody zastosować w celu eksmisji lokatora?

Jeśli osoba, która jest najemcą naszej nieruchomości nie wywiązuje się z zawartych postanowień w umowie kupno-sprzedaż to oczywiście pierwsze co powinniśmy zrobić to poważna rozmowa z taką osobą. Niestety najczęściej tego typu łagodne rozwiązania nie działają, tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Dlatego kolejnym krokiem będzie formalne wypowiedzenie umowy lub wezwanie do zapłaty. Takie wezwanie musi zostać dostarczone drogą listową z potwierdzenie nadania i odbioru listu poleconego. To konieczna czynność, która musi być potwierdzona w razie chęci wstąpienia na drogę sądową.

Jeśli nasze wezwanie nie przyniosło efektów wtedy kierujemy nasze roszczenia do sądu. Możemy się domagać eksmisji komorniczej oraz żądanie zapłaty nieuregulowanego czynszu przez najemcę. Oczywiście swoje roszczenia musimy poprzeć wcześniej udokumentowanymi dowodami w sprawie. Jeśli wyrok sądu się uprawomocni możemy się skontaktować z odpowiednim komornikiem, który dokona eksmisji lokatora z mieszkania.

Sprawdź https://transakcja24h.pl/skup-nieruchomosci-z-lokatorami/

Wykonanie eksmisji przez komornika

Pierwszą czynnością jaką wykonuje komornik to wezwanie pisemne lokatora do eksmisji w wyznaczonym terminie. Jeśli lokator sam nie opuści lokalu oraz nie opróżni go ze swoich rzeczy, wtedy komornik wkracza na posesję i sam się tym zajmuje. Problem rodzi się wtedy gdy najemca nie posiada innego mieszkania w którym będzie mógł zamieszkać. W takim wypadku eksmisja ulega opóźnieniu i będzie możliwa dopiero wtedy gdy organy władz danej miejscowości, zapewnią mieszkanie tymczasowe takiej osobie.

Należy również wspomnieć, że wykonanie procesu eksmisji nie jest możliwe pod żadnym pozorem w okresie od 1 listopada do 31 marca, jeśli lokator nie uzyska mieszkania tymczasowego. Jest to duża niedogodność i strata dla właściciela mieszkania, jednak może się on ubiegać po zaistniałym incydencie o odszkodowanie i wyrównanie strat jakie poniósł w związku z tym, że obecność niechcianego lokatora, uniemożliwiała wynajem mieszkania innej osobie.