Dlaczego termoizolacja naprawdę jest taka ważna?

Dlaczego termoizolacja naprawdę jest taka ważna?

Ukryta wewnątrz przegród budynku warstwa termoizolacji ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości, wydajności energetycznej i komfortu cieplnego użytkowników. Różnica w zastosowaniu różnych izolatorów kryje się nie tylko w uzyskanym standardzie efektywności energetycznej, ale również samopoczuciu i zdrowiu mieszkańców. Naturalne maty do izolacji cieplnej z włókien drzewnych warto wybrać z kilku powodów.

Dobra termoizolacja to przede wszystkim podstawa ciepłego i przytulnego domu. Od tej bardzo ważnej warstwy ukrytej w przegrodach zewnętrznych budynku możemy i powinniśmy oczekiwać więcej, niż tylko zabezpieczenia go przed czynnikami atmosferycznymi. Świadomy wybór włókien drzewnych przełoży się na niższe rachunki za energię elektryczną, którą zużyjemy na ogrzanie lub ochłodzenie pomieszczeń, ale również lepsze samopoczucie i zdrowie mieszkańców, a w dłuższej perspektywie – trwałość i bezpieczeństwo budynku.

Oszczędzamy na rachunkach za prąd

Energooszczędne, czyli zużywające jak najmniej prądu budynki to nie tylko wyraz troski o klimat, ale i własne portfele. Zmieniające się realia cenowe na rynku energii zachęcają do poszukiwania najbardziej efektywnych, a przy tym nietrudnych do realizacji rozwiązań, zabezpieczających przed kosztownymi stratami ciepła. Bez odpowiedniej warstwy termoizolacji będzie się ono wydostawało na zewnątrz, wskutek czego ogrzewanie będzie stale rosnącym wydatkiem. Szczelne i ciepłe przegrody to jeden z warunków do uzyskania niższego zapotrzebowania na energię grzewczą – im mniej ciepła będzie przenikać przez przegrody budynku, tym mniej energii zużyjemy do jego ogrzania.

Jak wybrać najlepszy materiał do termoizolacji? Jest kilka czynników, które o tym decydują, jednak w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jego przewodność cieplną. Ten ważny parametr jest różny dla dostępnych na rynku materiałów. Im jest niższy, tym lepsza izolacyjność termiczna, czyli bardziej skuteczna ochrona budynku przed stratami ciepła w zimie. Najniższy współczynnik przewodzenia ciepła pośród dostępnych naturalnych materiałów termoizolacyjnych mają maty z włókien drzewnych STEICOflex 036 – λD=0,036 [W/(m*K)]. Parametr ten w połączeniu z dużym ciepłem właściwym i dużą gęstością objętościową włókien drzewnych potwierdza, że maty są optymalnym wyborem do izolacji cieplnej budynków w standardzie wysoce efektywnym energetycznie.

Koszt zaopatrzenia w energię cieplną budynku zaizolowanego termicznie dzięki matom z włókien drzewnych jest nawet trzykrotnie niższy niż w przypadku konwencjonalnych izolatorów cieplnych.

Komfort temperaturowy: ciepło zimą, chłodno latem

W budynku powinniśmy czuć się dobrze przez cały czas – nie powinno być nam ani za zimno, ani za gorąco. Zachwianie tej równowagi często jest wynikiem zbyt wielu syntetycznych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Włókna drzewne są mniej podatne na osiąganie temperatury, która jest odczuwalna przez człowieka jako niekomfortowa. W naturalny sposób regulują temperaturę wewnątrz.

Drewno i tworzywa drzewne mają dużo większe ciepło właściwe niż stal czy beton, dlatego potrafią skumulować więcej energii, będąc w takiej samej temperaturze otoczenia. Oznacza to, że potrzebują mniej energii, aby utrzymać temperaturę na optymalnym poziomie, dużo więc łatwiej uzyskać komfort cieplny.

Wykonana z mat STEICOflex warstwa termoizolacji będzie zapobiegała zarówno ucieczce ciepła w sezonie grzewczym, jak również nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza pod wpływem promieni słonecznych w okresie letnim. Włókna drzewne mają wyższą masę niż np. wełna szklana, dzięki czemu stawiają większy opór promieniom słonecznym. Dzięki ich unikalnej zdolności do akumulacji ciepła, wykonana z nich warstwa termoizolacyjna może hamować przenikanie letnich upałów przez wiele godzin.

Zdrowy klimat w domu to zdrowie jego mieszkańców

Materiał termoizolacyjny, który znajduje się wewnątrz przegród budynku, nie tylko stanowi barierę ochronną przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i zabezpiecza przed wilgocią, ale będzie wpływał na panujący w jego wnętrzu mikroklimat. To również przemawia na korzyść termoizolacji z naturalnych włókien drzewnych.

Raport przygotowany przez fundację Planet Ark wykazał, że użycie drewna we wnętrzu budynku zapewnia korzyści fizyczne i emocjonalne, podobne do efektu spędzania czasu na łonie natury.

Ten argument wydaje się tym bardziej istotny, jeżeli weźmie się pod uwagę, że ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych średnio 80% czasu. Włókna drzewne nie emitują szkodliwych substancji, a dodatkowo regulują wilgotność powietrza. Drewno ma zdolność do wchłaniania wilgoci i uwalniania jej w pomieszczeniach podczas wysychania, dzięki czemu utrzymuje się ona na prawidłowym poziomie 30-50%, zachowując optymalny dla człowieka mikroklimat. Na takim poziomie wilgotności nie rozwijają się zarodniki pleśni i grzybów, częstej przyczyny alergii i infekcji układu oddechowego.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

W jakich miejscach sprawdzi się mgła wodna?

W jakich miejscach sprawdzi się mgła wodna?

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

W jakich wnętrzach sprawdzą się szklane drzwi?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Czym wyróżniają się schody półkowe?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

Montaż rolet okiennych – dlaczego warto powierzyć specjalistom?

No Comment

Dodaj komentarz