Czym jest waterpolo?

Czym jest waterpolo?

Trzeba powiedzieć, że są sporty, o których szersze grono fanów sportu nie słyszało, bądź też nie interesuje się danymi sportami. Przykładem takiej dyscypliny jest piłka wodna, znana również jako waterpolo. Nie ma co się dziwić brakowi zainteresowania, ponieważ nie jest to sport kojarzący się w Polsce z jakimiś sukcesami, jednak aktywność fizyczna nie zawsze musi się równać z uprawianiem sportu profesjonalnie. Na czym polega waterpolo? Jakie są jego zasady? Sprawdziliśmy to i zachęcamy do zapoznania się z efektami naszych wysiłków.

Waterpolo – zasady gry

Piłka wodna to sport, który uprawiany jest na całym świecie i przede wszystkim na ogromną tradycję, bo jest dyscypliną olimpijską już od 1900 roku. Mecz waterpolo polega na stanięciu na przeciw siebie dwóch drużyn, które liczą po 7 osób wraz z bramkarzem i rozgrywają spotkanie na basenie o głębokości 180 cm, a pole do gry jest o rozmiarach 20×30 m. 

Głównym zadaniem drużyn jest wrzucenie piłki do bramki o średnicy 3×0,9 m. Wydawać by się mogło, że jest to bardzo łatwe, ale jednak zdarzają się sytuacje, w których bramka nie pada przez kilka minut. Mecze odbywają w wymiarze 4×8 minut z jedną przerwą 5 minutową w środku spotkania.
Obowiązujące na chwilę obecną zasady to:

  • gracz może dotykać piłki tylko jedną ręką
  • zawodnicy nie mogą stawać na dnie basenu, co kiedyś było nagminną praktyką i takie zachowanie prowokuje do większej ilości ruchów
  • trzecie przewinienie powoduje wykluczenie zawodnika z gry

Faule w waterpolo dzieli się na faule normalne oraz przewinienia główne. 

Jaki sprzęt jest potrzebny do gry w piłkę wodną?

Paradoksalnie można powiedzieć, że najważniejszymi sprzętami potrzebnymi to gry w waterpolo są ręce i nogi. To dzięki nim zawodnicy dysponują potężną siłą zapewniającą celność strzału. Wysiłek zawodowych waterpolistów jest bardzo wysoki. Nie raz sami narzekamy na to, że po przepłynięciu jednej, czy dwóch długości basenu jesteśmy zmęczeni, a prawdziwi zawodowcy robią to przez dłuższą część meczu wracając od bramki do bramki próbując powstrzymać przeciwnika. Faktem oczywistym jest to, że bramki i pola do waterpolo to podstawa. Przykładową bramką, z której warto skorzystać jest model Watgoal 2,15×0,75m firmy Watko, który znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon. 

Do uprawiania tej dyscypliny sportu ważne jest posiadanie odpowiedniego pola, które również jest dostępne w ofercie sieci Decathlon. Pompowane pole do gry 20x10m  od Watko sprawia, że nie trzeba wytaczać linii z boi, które są niebezpieczne czy też innych materiałów, tylko otrzymujesz możliwość grania w waterpolo w każdym akwenie wodnym – nie tylko na basenie. Ogromną zaletą takiego pola jest możliwość schowania go w walizce, a te dodatkowo jest bardzo łatwe w montażu i demontażu. 

Trening jest ważną częścią każdej dyscypliny. Talenty nie rodzą się ot tak, tylko musi być on poprzedzony ogromem ciężkiej pracy. Narzędziem, które ułatwi trening siatka do rzutów precyzyjnych Goal’in500. Dzięki niej Twoja drużyna będzie mogła poprawić celność swoich rzutów i zdobywanie bramek podczas spotkań będzie łatwiejsze.

Jak więc widzimy, piłka wodna to sport, który paradoksalnie nie kosztuje wiele i nie trzeba specjalistycznego sprzętu, żeby móc uprawiać ten piękny sport z tradycjami. Mamy głęboką nadzieję, że skorzystacie z oferty sklepu Decathlon i rozpoczniecie przygodę z piłką wodną.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Wesele w plenerze – jak je zaplanować?

Wesele w plenerze – jak je zaplanować?

Z czego mogą wynikać różnice w cenach detektywów?

Z czego mogą wynikać różnice w cenach detektywów?

Czy masaż relaksacyjny może pomóc w redukcji stresu?

Czy masaż relaksacyjny może pomóc w redukcji stresu?

Jak sprawdzić stan techniczny używanego pianina przed zakupem?

Jak sprawdzić stan techniczny używanego pianina przed zakupem?

No Comment

Dodaj komentarz