Otaczająca nas rzeczywistość zmienia się bardzo szybko. Okazuje się, że wszystko staje się coraz mniejsze, bardziej funkcjonalne i mobilne, może zmieścić się w naszych dłoniach, kieszeniach, torbach. Ale prawdziwy rozwój technologii dąży do doskonalenia metod nanotechnologicznych, co sprawia, że ta dziedzina nauki prężnie się rozwija. Czym jest i dlaczego zaczyna być tak ważna?
Prosta definicja nanotechnologii
Nanotechnologia jest ogólnie określana jako dziedzina techniczna, która zajmuje się tworzeniem i wykorzystaniem technologii w skali rzędu nanometrów, czyli zwykle około 1-100 nm, a więc są to miliardowe części metra, co stanowi około jednej tysięcznej grubości ludzkiego włosa. Jest to również badanie możliwości manipulowania materią w skali atomowej i molekularnej, stosując zjawiska kwantowo-mechaniczne, które na dziś całkowicie wykraczają poza rozumienie świata widzialnego gołym okiem. Dzięki tym zjawiskom opisywanym przez fizykę kwantową otwierają się nowe perspektywy w dziedzinie magnetycznych nośników zapisu, technologii komputerowej, elektroniki, optyki i innych dziedzin nauki. Stąd tak wielka rola nanotechnologii w codziennym życiu.
Nauka, która zajmuje się maleńkimi robotami
Zasadniczym przedmiotem badań nanotechnologii są nanostruktury. Tzw. nanonauka następnie bada ich właściwości. Nie można jednak precyzyjnie określić jego granic. Obejmuje dziedziny fizyki ciała stałego, chemii, inżynierii i biologii molekularnej. Nanotechnologie można w sumie praktycznie zdefiniować jako technologie interdyscyplinarne i przekrojowe, zajmujące się praktycznym zastosowaniem nowych i nietypowych właściwości nanomateriałów do budowy nowych struktur, materiałów i urządzeń. To przede wszystkim wykorzystanie małych, miniaturyzowanych elementów do produkcji mniejszych i lepszych maszyn, w tym choćby naszych smartfonów.
Do czego służy nam nanotechnologia?
Zastosowanie nanotechnologii i nanomateriałów jest bardzo szerokie. Są już stosowane w wielu dziedzinach życia codziennego, takich jak elektronika (nośniki danych, bioelektronika, elektronika kwantowa), służba zdrowia (ukierunkowane dostarczanie leków), przemysł chemiczny (nanorurki, nanokompozyty, selektywna kataliza), przemysł elektryczny (nośniki zapisu o dużej pojemności, ogniwa paliwowe), przemysł motoryzacyjny, przemysł kosmiczny (katalizatory, trwałe powierzchnie satelitarne), przemysł wojskowy (nanoczujniki, elementy strukturalne promów kosmicznych) czy dla środowiska (biodegradacja). To bardzo szerokie zastosowanie, które może przynieść nam jeszcze więcej korzyści.