Czym jest hygge, dlaczego warto o nim wiedzieć więcej i jak można je osiągnąć?

Czym jest hygge, dlaczego warto o nim wiedzieć więcej i jak można je osiągnąć?

Sposób życia, który opiera się na umiejętnym reagowaniu na zagrożenia codzienności to styl bycia Skandynawów. Jeden naród rokrocznie wygrywa wśród najbardziej zadowolonych z życia – to Duńczycy. Nic więc dziwnego, że ich sposobem bycia i życia zainteresował się cały świat. I też chce być hygge, by odnaleźć szczęście w życiu.

Jak można scharakteryzować hygge?

Hygge to duńskie i norweskie słowo wyrażające relaksujące podejście do życia, połączone z wygodnym życiem i sztuką znajdowania czegoś pięknego w dowolnym momencie i dowolnych wydarzeniach. Ten sposób życia często wiąże się z faktem, że Duńczycy są, według badań, jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie. Znajdowanie czegoś wyjątkowego w każdej chwili, tworzenie przyjemnej atmosfery nawet w pozornie zwyczajnych dniach powszednich, cieszenie się chwilami z najbliższymi i cieszenie się życiem – ta filozofia może zostać uznana za rodzaj religii, ale w Danii to po prostu higiena życia.

Duńska kultura, która zaczęła oddziaływać na świat

Hygge, jako część duńskiej kultury, jest fenomenem sięgającym końca XX wieku. Nurtu hygge uczy się teraz na przykład w Morley College w Londynie, a źródeł szuka się w inspiracji w naturze i ekologicznym podejściu Duńczyków. Natura jest pocieszeniem dla najbardziej wymagających sytuacji życiowych, a także funkcjonuje jako cyfrowy detoks – to jedne z założeń hygge. Nie na próżno pozostawanie na zewnątrz łagodzi niepokój.

Duńska przyroda mówi: nie zniechęcaj się pogodą, ponieważ wystarczą odpowiednie ubrania, a nawet zima nie stanowi przeszkody w pozostaniu na łonie natury. Tym bardziej pyszne jedzenie i gorący napój, na przykład spożywane przy kominku! Dzięki aktywnemu ruchowi w przyrodzie i cieszeniu się każdą porą roku na zewnątrz można cieszyć się chwilami odpoczynku bez negatywnego wpływu na zdrowie. Hygge mówi, że spacer jest lepszy niż siłownia. I jak widać ma rację.

Złote zasady hygge

Nurt zdrowego i higienicznego trybu życia na modłę duńską skupia się na kilku elementach. Pierwszym z nich jest atmosfera, którą można budować na przykład przez ściemnianie światła, stosowanie oświetlenie ze świec, przez obecność kominka. Atmosfera to także często otwieranie okien i wietrzenie pomieszczenia. Do tego obecność, ale taka fizyczna, a nie przez telefon.

W hygge liczą się przyjemności, ale te najmniejsze, codzienne. To dobra kawa, czekolada, to ciastka, ciasta i słodycze, ale zdrowe i w rozsądnej ilości. Założenia mówią także o równości, wdzięczności za to, co masz oraz spójności, by nie konkurować ze sobą, a kochać swoją różnorodność. Hygge to wygoda, w której znajdujesz szczęście. Czy warto iść śladem Duńczyków?

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Wesele w plenerze – jak je zaplanować?

Wesele w plenerze – jak je zaplanować?

Z czego mogą wynikać różnice w cenach detektywów?

Z czego mogą wynikać różnice w cenach detektywów?

Czy masaż relaksacyjny może pomóc w redukcji stresu?

Czy masaż relaksacyjny może pomóc w redukcji stresu?

Jak sprawdzić stan techniczny używanego pianina przed zakupem?

Jak sprawdzić stan techniczny używanego pianina przed zakupem?

No Comment

Dodaj komentarz