Co Ty wiesz o… Światowej Organizacji Zdrowia?

Co Ty wiesz o… Światowej Organizacji Zdrowia?

Zrobiło się o niej głośno oczywiście z okazji wybuchu pandemii koronawirusa. Wielu polityków miało pretensje o zbyt późne i mało radykalne działanie, a prezydent USA Donald Trump wycofał swoje finansowanie dla tej organizacji. Jednak ona wciąż stoi na straży porządku medycznego na świecie i jest autorytetem, zarządzając pandemią i pokazując, że względy polityczne nie mogą mieć znaczenia, gdy mowa o zdrowiu. Jak powstała i czym dokładnie się zajmuje WHO?

WHO jako organizacja międzynarodowa

Światowa Organizacja Zdrowia, z języka angielskiego WHO – World Health Organization – jest organem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to organ koordynujący międzynarodowe zdrowie publiczne, a jego główna siedziba znajduje się w Genewie w Szwajcarii. WHO została założona przez ONZ 7 kwietnia 1948 roku. Ten dzień jest obchodzony na całym świecie jako Światowy Dzień Zdrowia. WHO odziedziczyła wiele mandatów i zasobów od swojego poprzednika, Organizacji Zdrowia (HO), która była częścią Ligi Narodów. Przejęła obowiązki i zadania Międzynarodowego Biura Zdrowia Publicznego (OIHP) z siedzibą w Paryżu, zgodnie z międzynarodową konwencją podpisaną w Rzymie 9 grudnia 1907 roku.

Na czym polega działanie WHO?

Nadrzędnym zadaniem WHO jest osiągnięcie jak najwyższego standardu zdrowia dla wszystkich ludzi na świecie. Jej główną rolą jest więc eliminacja chorób, zwłaszcza kluczowych chorób zakaźnych. W ramach międzynarodowego monitorowania przebiegu i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak SARS, malaria i AIDS, a teraz także SARS-Cov-2, wdraża programy zwalczania tych chorób poprzez opracowywanie i dystrybucję szczepionek. Po latach eliminacji ospy, WHO ogłosiło w 1979, że choroba została wykorzeniona jako pierwsza choroba w historii ludzkości. WHO jest bliska sukcesu w opracowywaniu szczepionek przeciwko chorobom takim jak malaria i schistosomatoza (choroba zakaźna wywołana przez tasiemce Schistosoma) i planuje wyeliminować polio w nadchodzących latach. Obecnie największym wyzwaniem jest jednak walka z pandemią.

Czym jest zdrowie dla Światowej Organizacji Zdrowia?

Akty własne WHO definiują zdrowie jako stan pełnego dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko braku choroby lub niepełnosprawności. W ramach walki z różnymi chorobami WHO prowadzi również globalne kampanie, na przykład w celu zwiększenia spożycia warzyw lub ograniczenia konsumpcji tytoniu, a także prowadzi badania – na przykład, czy pole elektromagnetyczne wokół telefonów komórkowych ma negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego właśnie funkcjonowanie tej organizacji jest tak ważne nie tylko w kontekście walki z koronawirusem, ale także w codziennych, żmudnych i mało pijarowych działaniach.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły

Co można znaleźć w ofercie sklepu rehabilitacyjnego?

Co można znaleźć w ofercie sklepu rehabilitacyjnego?

Refrakcjonista – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Refrakcjonista – kiedy warto skorzystać z jego usług?

​Masażer na cellulit

​Masażer na cellulit

Pielęgnacja biustu – podstawowe metody

Pielęgnacja biustu – podstawowe metody

No Comment

Dodaj komentarz